Najnowsze wpisy, strona 67


gru 14 2018 Co planują deweloperzy

Jaką strategię przyjęły firmy budujące mieszkania na 2019 rok? Jakiego rodzaju inwestycje zamierzają wprowadzać? Czy deweloperzy planują dywersyfikować portfele inwestycyjne i realizować projekty w innym segmencie niż mieszkaniowy? Które firmy zakładają ekspansję na nowe rynki? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W naszych działaniach skupiamy się na realizacji projektów mieszkaniowych w segmencie popularnym i o podwyższonym standardzie w największych miastach Polski. W kolejnych miesiącach nie zakładamy zmian polityki w tym zakresie. Na bieżąco monitorujemy zmiany zachodzące na rynku, poszukując nowych możliwości działania. Przykładem tego może być nasza pierwsza inwestycja aparthotelowa, jaką realizujemy w ramach IV etapu Osiedla Bastion Wałowa w Gdańsku. Tego typu projekty traktujemy jednak jako uzupełnienie naszego portfela inwestycyjnego oraz optymalizację możliwości zagospodarowania dostępnych gruntów.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Mamy bardzo ambitne i konkretne plany na najbliższy rok. Jesteśmy gotowi do uruchomienia 8 nowych projektów mieszkaniowych w nowych lokalizacjach. Ostateczne ich wprowadzenie w znacznej mierze zależy od tempa procesów administracyjnych. Jesteśmy jednak dobrej myśli.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Uważnie obserwujemy sytuację na rynku i to, co się dzieje w budownictwie. Od lat dywersyfikujemy działalność realizując projekty na rynkach mieszkaniowym i biurowym. Niezależnie od wybranego sektora naszą dobrą praktyką jest uruchamianie inwestycji i sprzedaży dopiero po precyzyjnym określeniu kosztów i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Jednym z naszych najważniejszych priorytetów jest bezpieczeństwo klientów. Analizujemy też inne gałęzie sektora nieruchomości, jak condo hotele, akademiki, czy segment mieszkań na wynajem.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Realizowane przez nas osiedla cieszą się dużą popularnością, dlatego z pewnością będziemy kontynuować te działania i budować kolejne etapy naszych warszawskich inwestycji. Jednocześnie nie zamykamy się na możliwości dywersyfikacji portfela. Zgodnie z filozofią działania Skanska, stawiamy na budownictwo zrównoważone i takie też będą wszystkie, nasze, kolejne projekty. Szczególną wagę przykładamy do tworzenia miejsc bez barier architektonicznych, integrujących różne pokolenia i osoby z różnymi potrzebami. Rodziców z dziećmi, młodych ludzi lubiących aktywny tryb życia, osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Dbamy o zapewnienie równowagi pomiędzy budynkami i strefami zielonymi, a także o przemyślane projektowanie przestrzeni wspólnych dla mieszkańców.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

W 2019 roku planujemy utrzymać sprzedaż na poziomie co najmniej 1000 mieszkań rocznie. Naszym rynkiem jest segment popularny i w tym segmencie będziemy wprowadzać kolejne inwestycje na terenie aglomeracji warszawskiej.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A.

W przyszłym roku będziemy kontynuować realizację strategii zorientowanej na budowę osiedli mieszkaniowych, domów jednorodzinnych oraz apartamentów na wynajem i condohoteli.  Jednocześnie  planujemy wejść z naszą ofertą na nowe rynki: warszawski i wrocławski. 

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

W przyszłym roku zamierzamy kontynuować naszą strategię. Pozostajemy oczywiście na rynku mieszkaniowym i nie zamierzamy zmieniać tego profilu. Niezmiennie działamy na czterech rynkach – warszawskim, wrocławskim, szczecińskim i poznańskim. Zmieniają się natomiast proporcje, ponieważ coraz silniej obecni jesteśmy poza Warszawą. Na koniec września 2018 roku mieliśmy w realizacji 1391 mieszkań, z których 778 lokali oferowaliśmy w stolicy, a 613 w pozostałych miastach. W Szczecinie i Wrocławiu mamy nowe działki, dlatego nasza obecność na tych rynkach będzie jeszcze silniejsza. W 2019 roku planujemy ukończenie projektów, w których znajduje się łącznie ponad 1100 mieszkań, z których 745 lokali zostało już sprzedanych przed końcem września tego roku.

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Skaland

2019 rok będzie obfitować dla nas w wyzwania. Zamierzamy znacząco zwiększyć skalę działalności. Do czterech prowadzonych aktualnie projektów mieszkaniowych dołączą dwa kolejne. W jednej z inwestycji, os. Nowina w Dachowej zakładamy w pierwszym etapie budowy realizację 30 domów w zabudowie bliźniaczej o powierzchni ponad 97 mkw. oraz przedszkola i prywatnego placu zabaw na terenie osiedla. To rzadko spotykane na rynku nieruchomości podmiejskich udogodnienie dla rodziców. Premiery kolejnej inwestycji należy spodziewać się już wiosną. Będzie to przyjazna człowiekowi i środowisku propozycja domów, wpisujących się w ideę ekologicznego stylu życia.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Nie planujemy dywersyfikować portfela inwestycji, ale kontynuować naszą, bieżącą strategię. Już dziś możemy zdradzić, że w połowie 2019 roku ogłosimy rozpoczęcie kolejnej inwestycji mieszkaniowej w Poznaniu, jednak szczegółowych informacji dotyczących projektu nie będziemy jeszcze podawać.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Planujemy dalszy rozwój przede wszystkim w obszarze budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, ale także komercyjnego pod kątem klientów inwestycyjnych. W przyszłym roku wprowadzimy do sprzedaży kilka nowych projektów mieszkaniowych na terenie Warszawy, ale rozpoczniemy również budowę inwestycji składającej się m.in. z lokali inwestycyjnych o małych metrażach, które będą odpowiednie dla inwestorów do wynajmu. Planujemy też pierwszy w historii firmy projekt z segmentu premium na warszawskim Mokotowie. Nieustannie poszukujemy też nowych gruntów inwestycyjnych, na zakup których mamy przeznaczone kilkadziesiąt milionów złotych.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Przyszły rok zapowiada się dla naszej firmy dosyć intensywnie. Do sprzedaży wprowadziliśmy w ostatnim czasie aż 3 nowe inwestycje w Zielonej Górze w różnych lokalizacjach, ponieważ chcemy sprostać odmiennym oczekiwaniom naszych klientów. Apartamenty Jana z Kolna oraz Lisia Apartamenty to idealna propozycja dla osób, które cenią miejski styl życia, natomiast Różane Zacisze to oferta dla miłośników ciszy i zieleni.    

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Nasze plany inwestycyjne w Warszawie zweryfikowały urzędy i instytucje państwowe. W związku z tym powiemy o nich w późniejszym czasie.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro S.A.

Niedawno wprowadziliśmy do sprzedaży czwarty, finalny etap osiedla Harmonia Oliwska w Gdańsku-Oliwie. Dostrzegamy potencjał rynku trójmiejskiego i okolicznych miejscowości. W przyszłym roku planujemy wprowadzić do oferty nowe osiedle Brawo. Będzie to druga inwestycja, realizowana przez firmę w Pruszczu Gdańskim. W 2019 roku uruchomimy także sprzedaż mieszkań w osiedlu Ostoja w Rumi. W Gdańsku, blisko lotniska będziemy z kolei realizować Osiedle Start. A w gdyńskiej dzielnicy Karwiny wybudujemy natomiast rodzinne osiedle Zenit, które powstanie przy pięknym lesie, na granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Grupa CTE planuje kolejne inwestycje mieszkaniowe kierowane do młodych rodzin, zlokalizowane w popularnych i niedrogich lokalizacjach. Jednocześnie przyglądamy się rynkowi i nie wykluczamy rozpoczęcia aktywności biznesowej w innych segmentach rynku.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Już w tym roku rozpoczęliśmy naszą pierwszą budowę związaną, nie z mieszkalnictwem, a biznesem. W Zalasewie powstają pierwsze dwa budynki biurowo-usługowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Staramy się również uzyskać warunki dla kolejnego. Poza tym, kontynuujemy realizację naszej, flagowej inwestycji – Osiedla Kwiatowego. Zainteresowanie domami szeregowymi nie słabnie, wciąż wiele osób wybiera ciche obrzeża miast.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service 

Dywersyfikację portfela inwestycyjnego zaczęliśmy realizować już w ubiegłym roku. Do puli tanich mieszkań, które mieliśmy w ofercie dołączyliśmy inwestycje z nieco wyższej półki – przy ulicy Lema, przy Tauron Arena, a niedawno mieliśmy premierę naszej, najnowszej nieruchomości Lublańska Park położonej przy ulicy Promienistych. W 2019 roku planujemy jeszcze rozszerzyć ofertę,  tym razem o dwa luksusowe apartamentowce.

 

Autor: Dompress.pl

dompress : :
gru 11 2018 Co z cenami mieszkań

Czy w 2019 roku ceny mieszkań będą nadal rosnąć? W jakich inwestycjach i lokalizacjach najszybciej mogą iść w górę? Czy deweloperzy obserwują dalszy wzrost kosztów budowy i zakupu gruntów, które mają zasadniczy wpływ na wycenę mieszkań? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Tylko w ostatnich 12 miesiącach ceny mieszkań wzrosły średnio o 10 proc. Z uwagi na trudności z podażą nowych inwestycji, jak i rosnące ceny gruntów oraz wykonawstwa należy się spodziewać dalszego ich wzrostu. Przy czym, dynamika powinna być mniejsza niż dotychczas, co potwierdzają także dane za trzeci kwartał br.  

Warto podkreślić, iż pomimo tego że ceny mieszkań nieprzerwanie rosną od 2013 roku, na przykład w Krakowie, czy Warszawie wciąż są one niższe niż przed dekadą, kiedy inflacja wyniosła 20 proc., a zarobki średnio wzrosły o 70 proc. Natomiast przy utrzymujących się, niskich stopach procentowych kupujący mają obecnie wciąż bardzo wysoką zdolność nabywczą, mogą pozwolić sobie na zakup dwa razy większego mieszkania niż na przykład w 2007 roku.

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

W przyszłym roku nie powinniśmy oczekiwać znaczących wzrostów cen mieszkań. Już teraz da się zauważyć, że pojawił się „sufit” i klienci zaczynają mieć opory związane z ceną. Oczywiście każda lokalizacja ma swoje prawa i wciąż w najlepszych dzielnicach elastyczność kupujących jest większa, ale można powiedzieć, że rynek osiągnął pewne maksimum. Dotyczy to również kosztów. Ceny gruntów ustabilizowały się, a budowa drożeje minimalnie, co pozwala przypuszczać, że rok 2019 będzie pod tym względem stabilny.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Rosnące ceny gruntów, jak i usług wykonawczych mają bezpośrednie przełożenie na rentowność nieruchomości i ceny mieszkań. Te jednak nie wzrastają już tak znacząco, jak w ostatnich kilkunastu kwartałach. Oczywiście największy przyrost stawek za metr kwadratowy dotyczy lokalizacji centralnych, głównie z uwagi na kurczące się zasoby gruntów, a co za tym idzie ograniczoną dostępność tego produktu. Warszawa jest jednak największym w Polsce rynkiem mieszkaniowym z bardzo zróżnicowaną ofertą, z której każdy na pewno wybierze mieszkanie dostosowane do własnych potrzeb.

Wioletta Kleniewska, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.

Najbardziej dynamicznie rosną i będą rosły ceny mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, tj. dobrze skomunikowanych z rozwiniętą infrastrukturą, jak i w rejonach, gdzie podaż jest niewielka a popyt wciąż duży, jak na przykład w warszawskim Wilanowie.

W przypadku segmentu popularnego należy też spodziewać się dalszych korekt cenowych. Nie tak dynamicznych, jak w ciągu ostatnich miesięcy, ale jednak uwzględniających rosnące ceny wykonawstwa oraz coraz wyższe koszty związane z zakupem nowych gruntów inwestycyjnych.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Ceny mieszkań powoli stabilizują się wraz ze stabilizacją kosztów generalnych wykonawców oraz materiałów budowlanych. Zakładamy, że ten poziom utrzyma się w perspektywie całego 2019 roku.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Ceny mieszkań nadal będą kształtować się w oparciu o ceny transakcyjne gruntów oraz koszty realizacji projektów. Spodziewamy się powolnej stabilizacji kosztów wykonawstwa, natomiast polityka cen gruntów nadal zostaje niewiadomą. Nie można wykluczyć kolejnych podwyżek cen mieszkań, ponieważ dotychczasowe korekty, średnio o około 10 proc., nie odzwierciedlają wzrostów po stronie realizacji inwestycji.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Wydaje się, że poziom cen mieszkań osiągnął górną granicę i zdolności kredytowe kupujących nie pozwolą na dalsze podwyżki. Możliwy jest scenariusz, w którym spora liczba planowanych inwestycji zostanie zawieszona. Jednocześnie doświadczenia dojrzałych, zachodnich rynków wskazują, że model zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych poprzez zakup mieszkania nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Być może przyszłość rynku mieszkaniowego to fundusze kapitałowe, które są odbiorcami mieszkań deweloperskich w celu wynajmu.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A.

Spodziewamy się dalszego wzrostu cen mieszkań. W dużej mierze będzie to wynik coraz wyższych kosztów gruntów oraz budowy. Najbardziej wrażliwe na zmiany będą inwestycje realizowane w unikalnych lokalizacjach. Spodziewany wzrost wartości nieruchomości w czasie będzie zaś stanowić dodatkowe źródło zysku dla osób inwestujących w mieszkania na wynajem. To właśnie sprawia, że popyt na dobrze zlokalizowane apartamenty na wynajem i aparthotele utrzymuje się na wysokim poziomie.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Aktualnie ceny mieszkań zmieniają się dosyć dynamicznie, dlatego trudno określić, jakie stawki będą oferować deweloperzy w 2019 roku. Oczywiście zasadniczy wpływ na wzrost cen mają rosnące koszty budowy, a więc materiałów budowlanych oraz wynagrodzenia dla podwykonawców. Poza tym, drożeją działki budowlane, a ich liczba zmniejsza się systematycznie szczególnie w dużych miastach. Dlatego przed wprowadzeniem nowej inwestycji przeprowadzamy skrupulatną analizę rynku, by ustalić ostateczne ceny mieszkań. Staramy się utrzymywać ceny rynkowe, obowiązujące w danym rejonie.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Koszty wykonawstwa i ceny gruntów mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu cen mieszkań. Na rynku obserwować możemy dość stabilną relację popytu i podaży. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie zaistniały czynniki, które miałyby zwiększyć popyt, czy wpłynąć na spadek podaży. Głównym czynnikiem, który może zdecydować o zmianie cen to z pewnością wzrost kosztów produkcji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Dalszy wzrost cen mieszkań w 2019 roku jest nieunikniony. Szczególnie w przypadku takich lokalizacji, gdzie grunty pod inwestycje zostały zakupione w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym czasie większość dobrze usytuowanych działek było w wysokich cenach nabywanych przez deweloperów. Dochodzi do tego wzrost kosztów wykonawstwa. Dlatego deweloperzy chcąc osiągnąć zysk będą zmuszeni do podnoszenia cen mieszkań.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro S.A.

Spodziewamy się stabilizacji cen lub ich lekkiej korekty, głównie ze względu na rosnące koszty budowy. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo wzrostu cen. Branży służy niskie bezrobocie, wzrost wynagrodzeń i ciągle niskie stopy procentowe. W przypadku Trójmiasta wzrost cen jest ściśle skorelowany z konkretną lokalizacją. W niektórych rejonach Gdańska, jak Przymorze, czy Wyspa Spichrzów ceny nieruchomości w ostatnim czasie bardzo wzrosły.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Jeśli chodzi o koszty wykonawstwa prognozujemy raczej stabilizację kosztów. Choć sądzę, że punkt równowagi i tak znajduje się na wysokim poziomie. Bierzemy pod uwagą niewielki spadek cen materiałów. Nie przypuszczam natomiast by wyśrubowane ostatnio koszty pracy spadły do wcześniejszego poziomu. Zakładam też, że ceny mieszkań ustabilizowały się i deweloperzy nie mają już dużej przestrzeni do podnoszenia stawek, by zrekompensować sobie wysokie koszty budowy i gruntów. W ten sposób godzą się siłą rzeczy z obniżeniem marży deweloperskiej w perspektywie średnioterminowej.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Niestety, możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen na rynku pierwotnym, właśnie ze względu na rosnące koszty budowy.

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Skaland

Tradycyjnie stawki najszybciej będą szły w górę w przypadku inwestycji zlokalizowanych w atrakcyjnych częściach miast z bogatą, okoliczną infrastrukturą i udogodnieniami komunikacyjnymi. Wzrosty mogą być także odczuwalne w najbardziej popularnym wariancie mieszkań, których metraż mieści się w przedziale 40-60 mkw.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service  

Wszystkie przesłanki z szeroko pojętego rynku nieruchomości utwierdzają nas w przekonaniu, że 2019 rok nie będzie wyjątkiem w kwestii cen mieszkań. Wciąż rosnąca inflacja, koszty materiałów i robocizny przekładają się bezpośrednio na wysokość nakładów związanych z procesem budowy. Natomiast duży wpływ na ceny gruntów ma utrzymujący się na wysokim poziomie popyt. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost cen mieszkań, który moim zdaniem, utrzyma się także w 2019 roku.

 

Autor: Dompress.pl

 

dompress : :
gru 05 2018 Użytkowanie wieczyste a budowa mieszkań

Jaki wpływ na działalność deweloperów będą miały nowe przepisy dotyczące użytkowania wieczystego, które z początkiem przyszłego roku ma przejść we własność?  Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl      

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Ustawa nieco wydłuży okres podpisywania umów przyrzeczonych, a w konsekwencji nieznacznie podwyższy koszty obsługi kredytu na zakup mieszkania. Obecnie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i kompletu dokumentów, takich jak zaświadczenie o samodzielności lokali, wypis z kartoteki mieszkań deweloper z nabywcą mógł przystąpić do podpisania umowy przyrzeczonej. Od 1 stycznia 2019 roku dochodzi kolejny dokument, tj. zaświadczenie o przekształceniu użytkowania we własność, który wydany powinien być do czterech miesięcy po złożeniu wniosku. Z uwagi na ilość nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym należy się spodziewać, iż urzędy wraz z początkiem roku zostaną zasypane wnioskami, co dodatkowo może wydłużyć ten okres. Nie zmienia to jednak faktu, iż pomimo początkowych trudności finalnie klienci skorzystają na takim rozwiązaniu.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland 

Nowe przepisy, choć niewątpliwie korzystne dla właścicieli mieszkań, spowodują jednak konieczność pozyskania dodatkowych dokumentów dla nabywców lokali przed przeniesieniem własności lokalu. Deweloper będzie musiał przed umową u notariusza uzyskać w urzędzie zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu we własność, co zgodnie z aktualnymi szacunkami urzędów, może trwać kilka miesięcy. Czas oczekiwania zapewne opóźni termin umowy ostatecznej, ponieważ bez zaświadczenia jej podpisanie nie będzie możliwe. 

Marcin Mosz, członek zarządu Polnord SA.

Zgodnie z  nowymi przepisami ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, z początkiem 2019 roku przekształcenie będzie następowało z mocy prawa. Jednak dla ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej deweloperzy będą zobligowani do uzyskania zaświadczenia potwierdzającego takie przekształcenie. Jeśli wniosek zostanie wystosowany przez użytkownika wieczystego gruntu, właściwy organ będzie miał 4 miesiące na wydanie zaświadczenia, przy czym termin ten będzie liczony od 1. stycznia 2019 roku. Ustawa reguluje sytuację nieruchomości już posiadających prawomocne pozwolenia na użytkowanie, a trzeba zaznaczyć, że przeniesienie własności poszczególnych lokali na klientów będzie możliwe dopiero po uzyskaniu przez dewelopera w/w. zaświadczenia. 

Dodatkowo, właściciele gruntów będą zobowiązani do wniesienia opłaty przekształceniowej równej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Do wskazanych rozliczeń zastosowanie będą miały również regulacje dotyczące udzielenia pomocy publicznej. Obecnie nie ma niestety jeszcze dokładnych wytycznych w zakresie sposobu jej liczenia. Dlatego też na pewno w początkowym okresie obowiązywania nowych regulacji, dopóki wszyscy nie nauczą się funkcjonować w nowym modelu, proces deweloperski na gruntach podlegających przekształceniu ulegnie wydłużeniu.  

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

Na tym etapie możemy powiedzieć jedynie, że nowe przepisy na pewno nakładają na deweloperów nowy obowiązek. Konieczne będzie dostarczenie przez nas dodatkowego dokumentu z gminy, by możliwe było podpisanie z klientem aktu notarialnego. Efekty zmiany przepisów, jak ewentualne ułatwienia albo większe zainteresowanie inwestowaniem w mieszkania, będziemy mogli ocenić po roku od ich wprowadzenia. 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

To krok w dobrym kierunku, szczególnie z perspektywy klienta. Po pierwsze, reguluje prawo własności. Po drugie, umożliwia klientom optymalizację kosztów i dokonanie transakcji z możliwym do uzyskania upustem do 60 proc. Po trzecie, można skrócić okres płacenia za użytkowanie wieczyste. Należy jednak zwrócić uwagę, że w kontekście inwestorów w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego nadal są kwestie wymagające doprecyzowania, więc dziś trudno oceniać jej wpływ na działalność deweloperską.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Wszystkie działki, które posiadamy są naszą własnością. Ta zmiana dotknie nas więc jedynie w zakresie pojedynczych lokali z nieprzeniesioną własnością.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Nowe przepisy prawne dotyczące zmiany użytkowania wieczystego we własność powinny pomóc w prowadzeniu działalności deweloperskiej, ponieważ nabywcy mieszkań będą chętniej niż dotychczas kupowali lokale w inwestycjach na gruntach, które są obecnie w użytkowaniu wieczystym. W momencie oddania budynku do użytkowania taki grunt zostanie przekształcony we własność, natomiast kupujący przez 20 lat będzie płacił opłatę przekształceniową. Reasumując, ustawa uwałszczeniowa będzie korzystna dla nabywców mieszkań deweloperskich, bowiem dzięki uwłaszczeniu, klienci nie będą ponosić opłat za użytkowanie wieczyste przez kilkadziesiąt lat, a jedynie przez 20 lat.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Czekamy na ostateczne stanowisko w tym zakresie. Przepisy nie są jasne, a PZFD prowadzi rozmowy z agendami rządowymi, aby rozwikłać ten potencjalnie duży i kosztowny problem.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska 

Nie sądzę by nowe przepisy miały istotny wpływ na prowadzenie samych inwestycji przez deweloperów. W niektórych projektach jednak mogą wywołać przejściowo wymuszone opóźnienia na etapie wydawania lokali, warunkowane terminem uzyskania decyzji administracyjnych w zakresie nowych przepisów.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development 

Jesteśmy jedynym właścicielem wszystkich gruntów, na których prowadzimy inwestycje, dlatego nowe przepisy nie są dla nas znaczące.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Nowe przepisy nie będą rzutowały na budowę i sprzedaż mieszkań. 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Jesteśmy w trakcie analiz. Zmiana nie wygląda jednak dobrze, głównie ze względu na mechanizmy realizacji przekształcenia, które mogą okazać się uciążliwe i czasochłonne szczególnie w początkowym okresie obowiązywania ustawy. W naszym banku ziemi tylko 10 proc. gruntów jest w użytkowaniu wieczystym. Zdecydowaną większość inwestycji realizujemy na własnych działkach, więc ewentualny problem nas nie bardzo dotyczy.

 

Autor: Dompress.pl 

 

dompress : :
lis 29 2018 Czy kupimy mieszkanie z gwiazdkowym bonusem...

Czy deweloperzy mają świąteczne promocje na mieszkania? Jakie? W których inwestycjach? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl      

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Na bieżąco monitorujemy sprzedaż mieszkań w odniesieniu do realiów rynkowych oraz zakładanego tempa sprzedaży i wprowadzamy korekty. Tym samym nie zakładamy szczególnych akcji promocyjnych na koniec roku, czy w związku ze zbliżającymi się świętami. Klienci cyklicznie mogą spotkać się z okresowymi promocjami dostępnymi na naszej stronie internetowej.

Wioletta Kleniewska, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.

Nie planujemy większych akcji promocyjnych. Koncentrujemy się na przygotowaniu bardzo dobrego produktu oraz na optymalizacji procesu sprzedaży. Wprowadziliśmy do biur sprzedaży wirtualne makiety inwestycji, by nasi klienci mogli jeszcze bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe. Profesjonalizm naszych doradców jest dla klientów o wiele cenniejszy niż chwilowe akcje promocyjne, związane z wytypowanymi do promocji mieszkaniami. Nasza strategia sprzedażowa wynika z wielu lat doświadczeń Grupy Polnord na rynku deweloperskim i dobrego rozpoznania oczekiwań i potrzeb osób poszukujących mieszkań. 

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Staramy się, by nasza oferta była atrakcyjna dla klientów przez cały rok. Na bieżąco odpowiadamy na zmieniającą się sytuację rynkową i oczekiwania nabywców naszych mieszkań. Jesteśmy blisko ich potrzeb dotyczących własnego mieszkania nie tylko w okresie świątecznym. Aktualnie w sprzedaży są Osiedle Mickiewicza, Park Skandynawia, Jaśminowy Mokotów i Holm House. Dla tych projektów mamy teraz wyjątkową ofertę na mieszkania dwupokojowe.  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Grudzień będzie dla nabywców szansą na skorzystanie z promocji „AGD/RTV w prezencie”, w której klienci otrzymują w prezencie markowy sprzęt domowy o wartości do 16 tys. zł. W alternatywie proponujemy też lokale w promocyjnych cenach, w tym część lokali z naszej, najszerszej we Wrocławiu puli  mieszkań gotowych. Szybka przeprowadzka „na nowe” możliwa jest w przypadku kilkaset lokali w topowych lokalizacjach.

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development 

Jesteśmy jednym z deweloperów, którym nie zależy na tym, by sprzedawać mieszkania jak najszybciej kosztem marży. Na koniec roku klienci oczywiście oczekują akcji prosprzedażowych, ale w naszym przypadku dotyczą one zwykle pojedynczych, wolnych mieszkań w starszych projektach. Nie promujemy w ten sposób naszych silnych inwestycji, jak City Link w Warszawie.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Osobom, które kupią mieszkanie w Diasferze Łódzkiej do końca bieżącego roku oferujemy promocyjny harmonogram płatności 20/80. Z kolei nabywca, który zdecyduje się na zakup ostatniego domu w drugim etapie podpoznańskiej inwestycji Nowe Złotniki, może go nabyć w okazyjnej cenie 520 tys. zł. Wszyscy nasi klienci dostają również od nas bożonarodzeniowy upominek-niespodziankę. 

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE 

Pod koniec roku Grupa CTE rozpocznie sprzedaż nowej inwestycji położonej we Wrocławiu na osiedlu Żerniki, w związku z czym przewidujemy atrakcyjne, przedsprzedażowe ceny.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A. 

Naszym celem jest oferowanie klientom mieszkań i apartamentów w atrakcyjnych cenach w relacji do lokalizacji i standardu przez cały rok. Jednocześnie od października osoby, które kupują mieszkania w Osiedlu Pastelowe, Foresta, w czwartym budynku w ramach Osiedla Zielone III, czy w inwestycji Grano Residence mogą skorzystać z dostępu do internetu za 1 zł przez kolejnych 12 miesięcy.  Z kolei osoby, które kupiły już mieszkanie w jednym z naszych projektów i polecą zakup innej osobie otrzymają iRobota Roomba.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

W okresie świątecznym będziemy kontynuować naszą ofertę specjalną w inwestycji Piastowskie Apartamenty, gdzie przy zakupie mieszkania z antresolą można zaoszczędzić nawet do 23 tys. zł. Zachęcamy również klientów do obserwowania naszej strony www, gdzie na bieżąco informujemy o specjalnych promocjach.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Oferty specjalne związane są najczęściej z bieżącym poziomem popytu, a przy tak dobrej sprzedaży, jaka jest obecnie nie planujemy akcji promocyjnych.  

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Jak co roku przewidujemy atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkań w grudniu, bo jest to szczególny czas, w którym każdy z nas liczy na prezenty. Dlatego warto odwiedzić nasze biura sprzedaży i zapoznać się z wyjątkowymi promocjami, które przygotowaliśmy dla klientów m.in. w inwestycjach Willa Ochota, Apartamenty Okopowa 59A i Warszawski Świt.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro S.A.

W tym roku nie planujemy specjalnych akcji promocyjnych ponieważ nasza sprzedaż utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska 

Nie planujemy dużych akcji rabatowych w okresie przedświątecznym, możliwe jednak że w tych projektach, gdzie w ofercie zostały nam ostanie lokale, klienci będą mogli liczyć na „świąteczne warunki zakupu”. 

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development 

Stale staramy się zapewniać naszym klientom ciekawe bonusy. Do końca roku nabywcy mieszkań otrzymują od nas voucher na bezpłatne konsultacje w biurze projektowym. Na ten specjalny, grudniowy okres planujemy dodatkową niespodziankę, a ponieważ to niespodzianka w tej chwili nie mogę zdradzić szczegółów. 

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Skaland 

Do końca listopada naszym klientom proponujemy promocję w wysokości 10 tys. zł przy zakupie 64-metrowego mieszkania z dwoma ogrodami w ramach przedsprzedaży kolejnego etapu inwestycji Nowe Koninko. Ponadto do końca grudnia oferujemy niższe ceny domów w zabudowie bliźniaczej z kanalizacją w najnowszym kompleksie mieszkaniowym Skaland- Park 28 w Borówcu. Jest to kameralne osiedle, na którym wybudujemy 24 przestronne domy, ze strefą relaksu w sercu inwestycji wyłącznie dla mieszkańców. Dom o powierzchni 88 mkw. z ogrodem i dwoma miejscami postojowymi można kupić w tej inwestycji w cenie od 350 tys. zł.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Prowadzimy akcje prosprzedażowe we wszystkich projektach w sposób ciągły.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Nie mamy zaplanowanych żadnych promocyjnych akcji świątecznych. Mieszkania, które oferujemy plasują się w czołówce najatrakcyjniejszych ofert na rynku, stanowiąc dla innych inwestorów sporą konkurencję. Nasi klienci wiedzą, że na rynku próżno szukać tańszych mieszkań w podobnym standardzie jak u nas. 

 

Autor: Dompress.pl 

 

dompress : :
lis 23 2018 Czy budowa mieszkań trwa dłużej

Czy wydłużył się proces budowy inwestycji mieszkaniowych? Ile trwała dotąd realizacja projektów, a ile czasu na przeprowadzenie podobnych inwestycji potrzeba przy obecnych trudnościach na rynku? Co na to wpływa? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl     

 

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

Cały proces inwestycyjny uległ wydłużeniu ze względu na trudności wykonawcze. Wprawdzie sama budowa trwa nadal tyle samo, ale czas poświęcony na poszukiwanie wykonawcy, a także wszelkie negocjacje i ustalenia sprawiają, że etap przygotowawczy jest teraz dłuższy o około 2-3 miesiące.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Zdecydowanie dłużej trwa obecnie proces realizacji inwestycji. Trudno tutaj wskazać o ile dokładnie wydłużyła się realizacja inwestycji, ponieważ wszystko zależy od charakteru danego projektu. Na okres realizacji projektu wpływ mają przedłużające się procedury administracyjne, jak i proces wyboru wykonawcy. Z uwagi na rosnące koszty budowy mało jest projektów w przedsprzedaży. Jeszcze w latach poprzednich powszechną była praktyka oferowania mieszkań i zawierania umów rezerwacyjnych przed wyborem głównego wykonawcy, a nawet przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Aktualnie, z uwagi na poziom ryzyka, firmy wstrzymują się z oferowaniem mieszkań do momentu wbicia w ziemię przysłowiowej łopaty.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Czas realizacji naszych osiedli jest zbliżony, ponieważ na bieżąco odpowiadamy na zmieniającą się sytuację rynkową. Mamy ten komfort, że w ramach Grupy Skanska samodzielnie realizujemy inwestycje od momentu projektu aż do zakończenia budowy. Ponadto jeszcze precyzyjniej planujemy poszczególne zadania i etapy prac, a także z odpowiednim wyprzedzeniem zawieramy umowy kontraktacji.  

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Proces inwestycyjny wydłużył się, a sytuacja na rynku jest wymagająca. Z jednej strony mamy wzrost cen wykonawstwa, rosnące ceny gruntów, a z drugiej nowe wytyczne formalno-prawne związane z przygotowaniem inwestycji, które generują więcej dokumentacji i dłuższe ich procesowanie przez dedykowane organy instytucjonalne. Dodatkowo, spowolnienie administracyjne widoczne było w okresie poprzedzającym ostatnie wybory.

Popyt w ostatnim czasie nieco maleje. 3Q 2018 roku we Wrocławiu zakończył się liczbą 2032 sprzedanych lokali, czym przypomina poziom popytu z 2015 roku. Jednocześnie sama wyprzedawalność oferty we Wrocławiu jest duża. Liczba gotowych mieszkań czekających na klientów jest bardzo niska i wynosi 6,8 proc.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Nie zauważamy wydłużenia procesów budowlanych, a jedynie wzrost kosztów generalnego wykonawstwa.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Doświadczone przedsiębiorstwa deweloperskie kontraktują roboty z wyprzedzeniem. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których wykonawcy odmawiają podpisywania umów z dużym wyprzedzeniem lub pomimo podpisanego kontraktu nie przystępują do pracy. Takie sytuacje wpływają zarówno na tempo realizacji inwestycji, jak również na koszty wykonawstwa.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A.

Wydłużył się głównie proces przygotowania inwestycji do realizacji, zwłaszcza w zakresie uzyskiwania wymaganych pozwoleń administracyjnych. Natomiast czas budowy nie uległ istotnym zmianom, zajmuje z reguły od 18 do 36 miesięcy w zależności od skali projektu. W pełni kontrolujemy proces budowy naszych inwestycji, dzięki własnemu działowi Generalnego Wykonawstwa, funkcjonującemu w ramach grupy kapitałowej Dekpol.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Nie zauważyliśmy, żeby proces budowy nowych inwestycji wydłużył się w porównaniu do lat poprzednich. Na realizację projektu ma wpływ wiele czynników, jak powierzchnia i liczba kondygnacji budynku, rodzaj zastosowanych materiałów, nowe rozwiązania technologiczne, czy praca firm budowlanych. Jednak ponad 25 letnie doświadczenie, wiedza i profesjonalizm naszego zespołu pozwalają nam dokładnie zaplanować realizację wszystkich etapów budowy. 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Sam proces realizacji inwestycji nie uległ wydłużeniu. Jeżeli generalny wykonawca jest sprawny i doświadczony powinien zagwarantować sobie w kontrakcie rozwiązania na wypadek problemów z podwykonawcami. Jeżeli jednak pojawiają się kłopoty z realizacją, nie są związane z żadnymi prawidłowościami. Niektóre firmy rzeczywiście oddają budynki kilka miesięcy później niż planowały z powodu problemów z generalnym wykonawstwem.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Jeśli chodzi o proces budowy nowych inwestycji, to oczywiście zawsze trzeba brać pewien zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje, które mogą wystąpić w trakcie prac. Sama realizacja projektów nie wydłużyła się w porównaniu do tego co było wcześniej. Wyraźna różnica jest natomiast widoczna w cenie za wykonawstwo, która w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Zawsze współpracujemy i wybieramy do realizacji inwestycji takich generalnych wykonawców, którzy są w stanie zapewnić proces budowy zgodny z przyjętym harmonogramem prac zawartym w umowie. 

Rafał Zdebski, Dyrektor handlowy Inpro S.A.

Wydłużył się czas, jaki deweloperzy muszą poświęcić na przygotowanie inwestycji. Chodzi głównie o uzyskanie odpowiednich pozwoleń na budowę, czy też ustalenie warunków umów drogowych. Na pewno jednak bardziej zauważalnym i odczuwalnym czynnikiem jest wzrost kosztów budowy niż wydłużenie czasu realizacji inwestycji. Nasza firma dysponuje własnym działem generalnego wykonawstwa. Mamy też spółkę zależną InBet, która zajmuje się produkcją prefabrykatów. To pozwala nam szybko i terminowo realizować nasze inwestycje. Budowa zajmuje średnio od półtora roku do dwóch lat.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W obecnych warunkach rynkowych kluczem do sukcesu jest planowanie i właściwie rozpisany harmonogram inwestycji. Dzięki dobremu planowaniu nie mamy żadnych problemów z dotrzymaniem terminów i deklaracji złożonych klientom w realizowanych projektach. Jest to oczywiście także zasługą współpracy ze sprawdzonymi wykonawcami. Zaznaczę jednak, że obserwując obecne trudności na rynku wykonawstwa, w przygotowywanych aktualnie projektach przewidujemy większy niż dotychczas margines bezpieczeństwa i z góry zakładamy nieco dłuższe terminy realizacji projektów budowlanych.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Brak rąk do pracy oraz mniejsza dostępność materiałów spowalnia nieco proces budowy. Ostateczne terminy oddania lokali do użytku determinowane są głównie umowami z gestorami sieci, a te zawsze były dość odległe.

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w firmie Skaland

Niekontrolowane odejścia pracowników fizycznych z ekip podwykonawczych zaowocowały zachowawczym wydłużeniem czasu trwania budowy inwestycji o kwartał.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Długość samego procesu budowy pozostaje bez zmian. Zwiększył się natomiast okres procesu przygotowawczego. Zdecydowanie wydłużył się czas oczekiwania na decyzje administracyjne w urzędach. Problematyczne także bywa poszukiwanie generalnego wykonawcy projektu, takiego który gwarantowałby usługi na odpowiadającym nam, wysokim poziomie. Niemniej dla wszystkich projektów, które mamy obecnie w planach mamy sprawdzonych wykonawców, dlatego w procesie budowy naszych inwestycji nie powinniśmy spotkać się z żadnymi trudnościami.

 

Autor: Dompress.pl

 

dompress : :